Zespół stopy cukrzycowej – prawidłowa pielęgnacja

zespół stopy cukrzycowej

Cukrzyca jest schorzeniem metabolicznym, które charakteryzuje się zaburzeniami w wydzielaniu lub wytwarzaniu insuliny i w związku z tym pojawiającą się hiperglikemią. Jednym z poważniejszych powikłań, które mogą pojawić się w przebiegu cukrzycy typu I lub II jest tak zwany zespół stopy cukrzycowej występujący u kilkunastu procent chorych. Choroba ta polega na tym, że z powodu zaburzeń czucia wywołanych uszkodzeniami nerwów obwodowych stóp oraz noszenia niewygodnego obuwia w miejscach ucisku pojawiają się odciski, różnego rodzaju otarcia i rany, które trudno się goją i mają tendencję do zakażeń grzybiczych oraz martwicy.

Zalecenia dla podologów

U osób z zespołem stopy cukrzycowej lub zagrożonych tym schorzeniem pedicure powinien być wykonywany w bardzo ostrożny sposób, aby nie doprowadzić do żadnych uszkodzeń skóry:

– paznokcie nie mogą być zbyt krótkie ani zbyt długie, aby mogły chronić opuszki palców przed uszkodzeniami;

– wszelkie odciski i modzele usuwa się w sposób bardzo ostrożny, aby nie dopuścić do powstania skaleczeń i wysięków;

– istotne jest zapobieganie wrastaniu paznokci, ponieważ jeśli już uszkodzona zostanie skóra, to bardzo trudno doprowadzić do jej zagojenia się;

– w przypadku uszkodzeń skóry niezbędne jest zakładanie jałowych opatrunków na przykład ze srebrem, które działa antybakteryjnie;

– jako ostatni element pielęgnacyjny zaleca się wykonanie masażu, który pozytywnie wpłynie na krążenie i poprawi ukrwienie stóp.

Aby mieć pewność, że pedicure zostanie przeprowadzony w prawidłowy sposób i nie stanie się zagrożeniem dla stanu stóp, warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego specjalizującego się w wykonywaniu profesjonalnych zabiegów podologicznych. To gwarantuje nam bezpieczeństwo i fachową pomoc nawet w przypadku zaawansowanych zmian wywołanych zespołem stopy cukrzycowej.

Zespół stopy cukrzycowej – prawidłowa pielęgnacja